Amasia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°39′00″V 35°49′59″L / 40.65000°V 35.83306°L / 40.65000; 35.83306

Amasia
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri [[Turqia]]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.731 km² km2
Popullsia 365.231 (2000) banorë
Dendësia 65 b./km² banorë/km2
Faqja Zyrtare Web faqja

Amasya është qytet në Turqi.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Distritos (ilçeler):

Amasya, Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon, Suluova, Taşova.