Ambelloshalësi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ambelloshalës
Αμπελοχώριον
Fshat
Vendndodhja
Ambelloshalës is located in Greqia
Ambelloshalës
Ambelloshalës
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Greqia Qendror
Qarku Beoti
Komuna Fivë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 336 m (m.n.d.)
Koordinatat 38° 18′ 4″ Veri

23° 15′ 55″ Lindje

Popullsia 314 banorë (2011)

Ambelloshalës[1] (greqisht: Αμπελοχώριον/Ampelokhórion) është fshat në qarkun i Beotisë, Greqi. Përpara vitit 1927, fshati është njohur me emrin e vjetër në formën greke Αμπελοσάλεσι/Ampelosálesi.[2]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bellusci, Antonio (1994). Ricerche e studi tra gli arberori dell'ellade. Centro ricerche socio-culturali G. Castriota. fq. 34.
  2. ^ Πανδέκτης: Ampelosálesi - Ampelokhórion