Amfora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Amforë greke

Amfora është një enë qeramike antike me dy vega (shtëmbë) në formë vezake me një grykë të zgjatur përdorej në Greqinë antike dhe në Romën antike për ruajtjen e vajit dhe verës.

Amforat bëheshin në madhësi dhe ngjyra të ndryshme dhe të zbukuruara me motive të ndryshme. Më të mëdhatë ishin të larta deri në 150 cm dhe më të voglat rreth 30 cm.

 Commons: Amphoras – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale