Amiens

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Amiens
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
136.000 banorë
2.750 banorë/km²
Sipërfaqja 49,46 km²
Administrata
Shteti Francë
Qarku Picardie
Adresa e kuvendit rruga nr.
Kodi postal 80000
Prefiksi telefonik +
Faqe zyrtare Web faqja
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Amiens është një qytet në Francë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Posita gjeografike:

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Objekte turistike dhe kulturore[redakto | redakto tekstin burimor]

Universitetet[redakto | redakto tekstin burimor]

Personalitete[redakto | redakto tekstin burimor]

Panorama e qytetit[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Amines

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]