Amol

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Amol (Amul) është një qytet në Persia (Irani) dhe kryeqyteti kulturor i Horassan. Qytetin e lindjes të Tabari.

17 Shahrivar Square1.jpg