Amr Khaled

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Amr Khaled

AmrKhaled2.JPG

Emri: Amr
Mbiemri: Khaled
Lindi më: 5 shtator, 1967
Vendlindja: Aleksandria, Egjipt
Profesioni: predikues televiziv, aktivist

Amr Mohamed Helmi Khaled (arabisht: عمرو محمد حلمي خالد; lindur më 5 shtator 1967) është një aktivist dhe predikues televizioni musliman i Egjiptit. Gazeta The New York Times, duke iu referuar popullaritetit të Khaled-it në vendet arabe, e përshkruan atë si "predikuesi televiziv më i famshmi dhe me ndikimin më të madh musliman në botë".