Ana Komnena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ana Komnena (Në literaturë edhe Anna Komnena, lindi më 1083-1146) ishte historiane bizantine dhe e bija e perandorit bizantin, Aleksi I Komneni.

Ana në shkrimet e saja e kujton Shqipërinë në kohën e luftërave bizantino-normane rreth vitit 1079 me emrin Arvanon.[1]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Avni K. Këpuska, "QENËSIA E TERRITORIT DHE E KUFIJVE ETNIKË AUTOKTONË TË KOSOVËS", fq.36, botimi i tretë, Prishtinë 2004


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.