Jump to content

Anagallis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anagallis
Anagallis caerulea
Anagallis caerulea
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Ericales
Familja: Myrsinaceae
Grupi: Anagallis
Antarët

Shiko Lista


Lista e antarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Anagallis aberdarica : në Keni
 • Anagallis acuminata : në Angol
 • Anagallis alba  : në Azin lindore
 • Anagallis alternifolia : në Kilë
  • Anagallis alternifolia var. angustifolia : në Kilë
  • Anagallis alternifolia f. erecta : në Brazil
  • Anagallis alternifolia var. genuina  : në Kilë
  • Anagallis alternifolia f. laxa : në Kilë
  • Anagallis alternifolia var. minor : në Kilë
  • Anagallis alternifolia var. parvula : në Brazil
  • Anagallis alternifolia var. tenelliformis : Amerikën jugore
 • Anagallis amplexicaulis  : Urugaj
 • Anagallis arabica : gadishullin arab
 • Anagallis arvensis : në Evrop
  • Anagallis arvensis ssp. arvensis
  • Anagallis arvensis var. caerulea
  • Anagallis arvensis var. phoenicea
 • Anagallis associata  : në Franc
 • Anagallis baumii  : në Afrik
 • Anagallis bella  : në Afrik
 • Anagallis brevipes : në Tanzani
 • Anagallis caerulea : në Franc
 • Anagallis capensis  : në Afrikën Jugore
 • Anagallis centunculus
 • Anagallis churiensis : në Keni
 • Anagallis crassifolia  : në Spanjë dhe Maroko
 • Anagallis deccanensis : në Indi
 • Anagallis djalonis  : në Afrikën tropike
 • Anagallis doerfieri  : në Austri
 • Anagallis ellenbeckii  : në Afrikën tropike
 • Anagallis filifolia : në Afrikën tropike
 • Anagallis filiformis : në Brazil
 • Anagallis foemina
 • Anagallis gmelini  : në Siberi
 • Anagallis gracilipes : në Zimbabve
 • Anagallis granvikii : në Ugand
 • Anagallis hanningtonii : në Afrikën tropike
 • Anagallis hexamera  : në Etiopi dhe keni
 • Anagallis hispanica  : në Evrop
 • Anagallis huerneri  : në Kongo
 • Anagallis huttoni  : në Afrikën Jugore
 • Anagallis iraruensis  : në Keni
 • Anagallis joannis  : në Spanjë
 • Anagallis keniensis  : në Keni
 • Anagallis kigesiensis  : në Ugand
 • Anagallis kilimandscharica : në Afrikën tropike
 • Anagallis kingaensis  : në Afrikën tropike
 • Anagallis kochii  : në Angol
 • Anagallis linifolia  : në Evrop
 • Anagallis longicaulis  : në Evrop
 • Anagallis lusitanica  : në Portugali
 • Anagallis micrantha : në Keni
 • Anagallis minima : në Gjermani
 • Anagallis monelli (= sinonim për Anagallis linifolia)
 • Anagallis myrtifolia : në Kil
 • Anagallis nana  : në Afrikën e Jugut
 • Anagallis nummularifolia  : në Madagarska
  • Anagallis nummulariifolia var. humbertii  : në Madagarska
 • Anagallis oligantha  : në Tanzani
 • Anagallis parviflora : në Porugali
 • Anagallis peploides : (Madagascar)
 • Anagallis phoenicea
 • Anagallis platyphylla  : në Algjeri
 • Anagallis pulchella : në angol
 • Anagallis pumila : në Florid - ShBA
  • Anagallis pumila var. compacta  : në Brazil
  • Anagallis pumila var. distans  : në Amerikën Jugore
  • Anagallis pumila var. elongata : në Brazil
 • Anagallis quartiniana  : në lindje të Afrikës
 • Anagallis repens  : në Algjeri
 • Anagallis rhodesica  : ë Zimbabve
 • Anagallis roberti  : në Keni
 • Anagallis ruandensis : në lindje të Afrikës
 • Anagallis schliebenii  : në Tanzani
 • Anagallis serpens : në Etiopi
 • Anagallis spicata  : në Malajzi
 • Anagallis tenella : në Evrop
  • Anagallis tenella var. ascendens  : në Afrikën Jugore
 • Anagallis tenuicaulis : në Madagarska
 • Anagallis tsaratananae  : në Madagarska
 • Anagallis ulugurensis  : në Tanzani
 • Anagallis uruguayensis  : në Uruguaj
 • Anagallis willkommii  : në Spanj

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • A. arvensis King's American Dispensatory @ Henriette's Herbal
  • A. arvensis Mrs. Grieve's "A Modern Herbal" @ Botanical.com
 Commons: Myrsinaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale