Anagyris

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anagyris

-
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Fabales
Familja: Fabaceae
Grupi: Anagyris
Antarët

Shiko Lista

Anagjiri i gjelbër ( lat. Anagyris foetida L.) i takonë nën-familjes Faboideae. Në teritoret tona është i njohur me emërtime të ndryshme si p.sh.: qelbës, pushkavie (Delvine), karthë e egër.

Lista e antarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Faboideae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


P biology blue.png Ky artikull në lidhje me biologjinë është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirsimin e tij.