Anastacia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Anastacia Lyn Newkirk (/ ˌænəˈsteɪʒə / AN-ə-STAY-zhə; lindur më 17 shtator 1968) është një këngëtare, këngëtare, producente dhe ish-balerine amerikane. Dy albumet e saj të para Not That Kind (2000) dhe Freak of Nature (2001) u botuan në vazhdimësi të shpejtë drejt suksesit të madh. I nxitur nga multi-platini, goditja globale "I'm Outta Love", Anastacia u dha si 'Artistja më e re e shitur më e mirë në botë në botë' në 2001. Suksesi i saj komercial vazhdoi me hitet ndërkombëtare si "Paid My Duty" , "Një ditë në jetën tënde" dhe kënga zyrtare e Kupës së Botës FIFA 2002, "Boom". Pasi u shërua nga kanceri, ajo u kthye me Anastacia e vitit 2004 e cila devijoi nga albumet e mëparshme në pop-rock. Duke arritur kulmin në numrin një në 11 vende, ai u bë albumi i dytë më i madh në Evropë i vitit. Beqari i saj kryesor "Majtas jashtë vetëm" mbeti në numrin një në tabelën Evropiane të Billboard për 15 javë dhe ndihmoi Anastacia të nisë turneun më të suksesshëm evropian nga një artist i vetëm atë vit. [4] [4] Albumi gjithashtu nxori edhe tre teke të tjera: "Sëmundjet dhe lodhur", "Mirësevini në të vërtetën time" dhe "Heavy on My Heart".

Në 2005, u publikua projekti i përpilimit shumë-platinik Pieces of a Dream (whichndrrat e një ëndrre), i cili nxori duetin në krye të tabelës me Eros Ramazzotti, "Unë i përkas teje (Il Ritmo della Passione)". Albumi i saj i katërt në studio Heavy Rotation (2008) prodhoi këngët "Absolutisht pozitivisht", "Defeated" dhe "I Can Feel You". Albumi i saj i kopertinës It'sshtë një njeri i botës (2012) u pasua nga një album i gjashtë në studio Ngjallja (2014), i cili arriti në dhjetë të parat në tabelat evropiane. Koleksioni i saj Ultimate u publikua në vitin 2015 dhe arriti kulmin në dhjetëshen më të mirë të listave në Mbretërinë e Bashkuar, duke i dhënë këngëtares albumin e saj të gjashtë dhjetë më të mirë në Britani. Në vitin 2017, Anastacia publikoi albumin e saj të ri në studio Evolution dhe single-in e tij kryesor "Caught In The Middle". [5] Anastacia e ka vendosur veten si një prej këngëtareve femra ndërkombëtare më të shitura të viteve 2000 dhe 2010. Që nga viti 2016, ajo ka raportuar shitje në të gjithë botën me më shumë se 30 milion. [6] Ajo ka pasur pesë dhjetë single në grafikun e SHBA Dance Billboard dhe tre albume në tabelën më të lartë të shitjeve të albumeve. [7] [8]

E njohur për zërin e saj të fuqishëm mezzo-soprano dhe shtatin e saj të vogël prej 5 metrash 2 inç (157 cm), ajo është quajtur "zonjë e vogël me zërin e madh". [9] [10] [11] [12] E njohur edhe për syzet e saj të markës tregtare, ajo iu nënshtrua kirurgjisë korrigjuese LASIK në gusht 2005, megjithëse i vesh shpesh.

Gjatë jetës së saj Anastacia ka luftuar me shumë probleme shëndetësore. Ajo u diagnostikua me sëmundjen e Crohn në moshën 13 vjeç, kancerin e gjirit në moshën 34 vjeç dhe takikardinë supraventrikulare në moshën 39 vjeç. Në vitin 2013, Anastacia u diagnostikua me kancer të gjirit për herë të dytë. Në njohje të përpjekjeve të saj për një dekadë bamirëse në ndërgjegjësimin për kancerin e gjirit, Anastacia u bë vetëm gruaja e dytë që u prezantua me wardmimin Humanitar në GQ Awards of Men of the Year në 2013.Anastacia u diagnostikua me sëmundjen e Crohn [16] [18] kur ajo ishte trembëdhjetë. Megjithë problemet e saj të vazhdueshme shëndetësore, Anastacia vazhdoi të ndjek ambiciet e saj për dekadën tjetër. Anastacia filloi karrierën e saj në 1983 [19] si balerin me qira. Pretendimi i saj i parë për famë ishte si një balerin profesionist (balerin me qira), duke bërë paraqitje të rregullta në mesin e viteve 1980 dhe fillim të viteve '90 në MTV's Club MTV. Ajo u shfaq në dy video për trio amerikane të hip hopit Salt-n-Pepa ("Ngrihu të gjithë (ngrihu)" në 1988 dhe "Twist and Shout" në 1989). [17] Në 1990, ajo filloi karrierën e saj muzikore si një vokaliste mbështetëse. Ajo këndoi vokale rezervë në albumin e yllit pop Tiffany New Inside në 1990. Në 1991, ajo paraqiti në videoklip muzikor My Fallen Angel of Dominican këngëtar / aktor Coro. Në vitin 1992 ajo fitoi pushimin e saj të parë si një këngëtare solo në ComicView të BET, duke kënduar Oleta Adams '"Get Here". [20] Në 1993 ajo u transferua në Los Angeles për të regjistruar këngën One More Chance për producentin OG Pierce, por rezultoi megjithatë pa ndonjë marrëveshje rekord. Po atë vit këngëtarja regjistroi një bashkëpunim me David Morales të quajtur "Forever Luv". Gjatë mesit të viteve 1990, prodhuesit pretenduan se ishin të intriguar nga toni i pazakontë i zërit të saj, Anastacisë do t'i thuhej vazhdimisht se "tingulli i saj thjesht nuk përshtatet në asnjë kategori". Në vitin 1994, ajo këndoi vokale rezervë në albumin debutues të Jamie Foxx Peep This, dhe në 1995 Anastacia këndoi vokale rezervë në albumin e tretë në studio të Paula Abdul-së Head Over Heels. Deri në 1997, Anastacia ishte bërë një anëtar i një grupi të quajtur Kraze të cilit ajo mbeti pjesë e deri në vitin 1999. Në 1997 ajo këndoi gjithashtu në korin e sfondit për ansamblin vokal të ungjillit të Kurt Carr të quajtur Kurt The Carr Singers në albumin e tyre Askush tjetër. [21] Ajo kishte dy këngë duete me kompozitorin kuban Omar Sosa në 1998, duke interpretuar "Mi Negra, Tu Bombón" dhe "Tienes Un Solo" në 1999. [22] [23] Përfundimisht në vitin 1998, para se të mbush 30 vjeç, Anastacia tërhoqi interesin e etiketave rekord pasi bëri finalet e shfaqjes së talenteve të shkurtër të MTV The Cut. [16] Anastacia nënshkroi një kontratë me Daylight Records, një etiketë me porosi të Epic Records të Sony Music Entertainment në Mars 1999.

1998–2001: Jo atë lloj Anastacia u takua me Lisa Braude (e cila u bë më vonë menaxherja e saj) në 1997. Ajo e inkurajoi atë të bashkohej me shfaqjen e talenteve të MTV The Cut në 1998. Ajo bëri rrugën që ajo të ishte një nga dhjetë finalistët, duke realizuar përbërjen e saj me titullin "Jo atë lloj". Edhe pse ajo nuk fitoi konkursin, ajo kishte bërë përshtypje me sukses disa artistë të shquar, të tilla si Elton John dhe Michael Jackson si dhe gjyqtarët e shfaqjes që përfshinin David Foster dhe Faith Evans. Kjo më pas e bëri që ajo të nënshkruajë me Daylight, një nga etiketat e Epic, deri në mars të vitit 1999. E mbështetur nga prodhuesi / shkrimtarët kryesorë amerikanë, ajo lëshoi ​​albumin e saj debutues, Jo atë lloj, më 13 qershor 2000. Albumi arriti në dhjetëshen më të mirë në tetë vendet në Evropë dhe Azi. Ajo shkoi katër herë platin në Evropë dhe trefishtë platin në Australi; [24] single-i i saj debutues "I'm Outta Love" ishte një goditje globale në vitin 2000, duke arritur në top listat në Belgjikë, Australi dhe Zelandën e Re, duke arritur kulmin në numrin dy në Franca, [25] Zvicra, Italia dhe Irlanda si dhe duke arritur numrin gjashtë në Gjermani [26] dhe MB. [27] Në Sh.B.A, ishte vetëm një hit i vogël në radio. Single e dytë "Jo Atë lloj" arriti numrin 11 në Mbretërinë e Bashkuar [27] dhe u bë një hit i parë në Itali. Ai gjithashtu hyri në 20 vendet e para në Zvicër dhe Francë. [28] "Cowboys & Kisses" u publikua si beqarja e tretë nga albumi, duke u renditur në të dyzetat më të mira në disa vende evropiane. Si i vetmi i vetëm promovues i vetëm, "Made for Lovin 'You" shënoi në Mbretërinë e Bashkuar në numrin njëzet e shtatë dhe në Francë në numrin e shtatëdhjetë e dy. Ndërsa "I'm Outta Love" ishte një top dhjetëshi në grafikun e Lojërave të Hot Dance Club në Shtetet e Bashkuara, "Jo Ai lloj" nuk u rendit në Billboard Hot 100; megjithatë deri në fund të vitit Anastacia do të vazhdonte të ishte Artistja më e mirë në botë e Shitjes së Re të Re në botë në Awards 2001 Music Music. [29]

2001–2006: Freak of Nature, Anastacia, diagnoza e kancerit të gjirit dhe Pjesët e një ëndrre Albumi i dytë i Anastacia, Freak of Nature, i lëshuar në nëntor 2001, arriti shitje të suksesshme në Mbretërinë e Bashkuar, ku ajo shkoi në trefish platin, si dhe ishte një hit në të gjithë Evropën kontinentale; sidoqoftë, ndryshe nga debutimi i saj nuk përputhej me të njëjtin nivel të suksesit ndërkombëtar. Simboli i parë i lëshuar ishte "Paid Detyrat e mia". Kënga u bë një hit i përgjithshëm, në 2001, duke arritur kulmin në Danimarkë, Itali, Norvegji dhe Zvicër dhe duke arritur në dhjetë të parat në disa vende të tjera të Evropës kontinentale. Single e dytë, botuar në 2002, "Një ditë në L-në tuaj