Anatol Frans

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Anatol Frans, lind më 16 prill të vitit 1844 dhe vdiq në vitin 1924, ishte shkrimtar francez, një nga penat më të fuqishme letrare të fundit të shekullit të XIX dhe fillimit të shekullit të XX, autor i veprav: "Krimi i Silvestër Bonarit", "Ishulli i pinguinëve", "Histori bashkëkohore", "Perënditë kanë etje", etj.


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.