Jump to content

Anchusa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anchusa
-
Anchusa arvensis
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: -
Familja: Boraginaceae
Grupi: Anchusa
Antarët

Shiko Lista

Gjuhëlopa mjekësore ( lat. Anchusa officinalis L. ) është barishte që mund të kulrivohet edhe në kopshtë.

Lista e antarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Anchusa arvensis (L.) M.Bieb
 • Anchusa gmelinii Ledeb. .
 • Anchusa barrelieri (All.) Vitman
 • Anchusa crispa Viv.
 • Anchusa italica
 • Anchusa officinalis
 • Anchusa ochroleuca M.Bieb.
 • Anchusa ovata Lehm.
 • Anchusa undulata L.
 • Anchusa x baumgartenii (Nyman) Gusul.
 • Anchusa x tauschii Gusul.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Anchusa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale