Ankona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Ancona)
Shko te: navigacion, kërko

Koordinatat: 43°37′01″V 13°31′00″L / 43.616944°V 13.516667°L / 43.616944; 13.516667

Ankona
Italisht : Ancona
Qytet
noform
Pamje nga Ankona
Flamuri_figura
Flamuri i Ankona
Vendndodhja
Ankona is located in Itali
Ankona
Ankona
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Departamenti s
Qyteti Metropolitan Qyteti Metropolitan
Rajoni Marke
Provinca Provinca e Ankonës
Kryetari i Bashkisë Valeria Mancinelli
Partia PD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 123.71 km2
Lartësia 16 m (m.n.d.)
Popullsia 101,210 banorë
Dendësia 820 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Ankonës (Anconetani, Anconitani)
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 60100, nga 60121 deri 60129, 60131
Prefiksi 071
Shenjti mbrojtës San Ciriaco
Dita e shenjtit 4 maj


Ankona (në italisht Ancona, lexo: Ankona) është një qytet dhe port detar italianëAdriatik. Ankona është edhe qendër e provincës italiane të emërtuar sipas qytetit. Qyteti ka rreth 101,300 banorë, është qytet universitar dhe ka të zhvilluar industrinë e ndërtimit të anijeve, industrinë e prodhimit të çelikut, të sheqerit dhe veglave muzikore.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]