Ankona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ankona
Italisht : Ancona
Qytet
noform
Pamje nga Ankona
Flamuri_figura
Flamuri i Ankona
Vendndodhja
Ankona is located in Itali
Ankona
Ankona

Koordinatat: 43°37′1″V 13°31′0″L / 43.61694°V 13.51667°L / 43.61694; 13.51667

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Marke
Provinca Provinca e Ankonës
Kryetari i Bashkisë Valeria Mancinelli
Partia PD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 123.71 km2
Lartësia 16 m (m.n.d.)
Popullsia 101,210 banorë
Dendësia 820 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Ankonës (Anconetani, Anconitani)
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 60100, nga 60121 deri 60129, 60131
Prefiksi 071
Shenjti mbrojtës San Ciriaco
Dita e shenjtit 4 maj
Koordinatat 43° 37′ 1″ Veri

13° 31′ 0″ Lindje


Ankona (në italisht Ancona, lexo: Ankona) është një qytet dhe port detar italianë në Adriatik. Ankona është edhe qendër e provincës italiane të emërtuar sipas qytetit. Qyteti ka rreth 101,300 banorë, është qytet universitar dhe ka të zhvilluar industrinë e ndërtimit të anijeve, industrinë e prodhimit të çelikut, të sheqerit dhe veglave muzikore.

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]