Jump to content

Anders Behring Breivik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andres Behring Breivik
Emri Adres Behring
Mbiemri Breivik
Datëlindja 13 shkurt 1979 (44 vjeqar)
Nacionaliteti Norvegjez
Feja Katolike
Data e Kryerjes së Krimit 22 korrik 2011
Vendet e Krimeve Oslo dhe UtøyaNorvegji
Shenjestra Të rinjët e Partisë Laboriste në Njorvegji.
Të Vrarë 77 Njerëz
Te Plagosur 151 Njerë
Denimi 21 vite burg

Anders Behring Breivik i lindur me 13 shkurt të vitit 1979OsloNorvegjisë është një ekstremistë Katolik dhe kriminel i njohur në sulmin 22 korrikut në Norvegji ku vendosi në një bomb ne nje makin para selisë së Partisë Laboriste në Norvegji dhe shkoi në ishullin Utøya ku të rinjët e partisë laboriste po festonin në atë rast Breivik nxorri një armë automatike që ishte Rugjer Mini i Kalbirit 30 dhe shtiu ndaj të rinjëve ku la 69 të vrarë dhe 121 të palgosur. Ndersa ai kishte vrarë me bomb 9 njerz dhe disa të plagosur.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e Hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Breivik u lind në Oslo më 13 shkurt 1979, bir i Wenche Behring një infermiere dhe Jens David Breivik, një ekonomist civil, i cili punonte si diplomat për Ambasadën e Norvegjisë në Londër dhe më vonë Paris. Ai kaloi vitin e parë të jetës së tij në Londër, derisa prindërit e tij divorcuan kur ai ishte një vjeç. Babai i tij, i cili më vonë u martua me një diplomat, luftoi për kujdestarinë e tij, por dështoi. Kur Breivik ishte katër, dy raporte u paraqitën shprehur shqetësimin në lidhje me shëndetin e tij mendor, duke përfunduar se Anders duhet të largohen nga kujdesi prindëror. Një psikolog në një nga raportet e bëri një shënim të buzëqeshje të veçantë e fëmijës, duke sugjeruar se ajo nuk ishte ' t ankoruar në emocionet e tij, por ishte më tepër një reagim i qëllimshëm për mjedisin e tij. Breivik jetonte me nënën e tij dhe motrës së tij gjysmë në perëndim fund e Oslos dhe rregullisht ka vizituar babanë e tij dhe njerkës në Francë, derisa ata u shkurorëzuan kur ai ishte 12. Nëna e tij edhe remarried, të një oficeri norvegjez Ushtrisë. Emri i tij familjar është Breivik, ndërsa Behring, mbiemrin e vajzërisë e nënës së tij, është emri i tij të mesëm dhe jo pjesë e emrit të familjes. Emri i tij vjen nga familja Breivika në Hadsel, dhe fjalë për fjalë do të thotë "vik të gjerë.

Anders Breivik ka kritikuar dy nga prindërit e tij për të mbështetur politikat e Partisë norvegjeze të Punës dhe nëna e tij për të qenë, sipas mendimit të tij, një feministe moderuar. Ai shkruan për rritjen e tij: "Unë nuk e miratoj e super-liberale edukimi, matriarkale pasi ajo mungonte plotësisht disiplinën dhe ka kontribuar në feminising mua në një shkallë të caktuar." Breivik ndoqi Smestad Grammar School RIS, të vogël të lartë, Hartvig Nissen shkollës së mesme dhe Oslo Commerce Shkolla. Një ish-shok klase ka kujton se ai ishte një student i inteligjent i cili shpesh u kujdes të njerëzve të cilët ishin të ngacmohet.

Breivik zgjodhi që të jetë konfirmuar në Kishën luterane të Norvegjisë në moshën 15 vjeçare. Kur ai arriti në adoleshencë, sjellja Breivik u përshkrua si duke u bërë rebele. Në vitet e para të tij adoleshencës ai ishte një artist pjellor mbishkrime, pjesë e komunitetit hip hop në Oslo Perëndim. Ai mori grafite e tij shumë më seriozisht se shokët e tij dhe ai u kap nga policia në disa raste, megjithatë, Shërbimet Child mbrojtëse janë njoftuar vetëm një herë. Ai u gjobit edhe në dy raste. Sipas nënës Breivik së, pasi ai u kap spërkatje mbishkrime në muret dhe gjobitur, i ati i tij u ndal kontakt me të në moshën 16-vjeçare, në vitin 1995.

Ata nuk kanë qenë në kontakt që nga atëherë. Shiko kundërta është marrë nga babai i Breivik-së, se ai ishte djali i tij i cili ndërpreu kontakt me të dhe se ai gjithmonë do të kanë mirëpritur Anders pavarësisht nga aktivitetet e tij shkatërruese. Në këtë moshë ai edhe humbi kontakt me miqtë e tij më të afërt, kur ai u përjashtua nga rrathët të bandës.

Shkollimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Breivik ndoqi shkollën fillore dhe shkollën Smestad RIS mesme në perëndim e Oslos, dhe Hartvig Nissens shkollë dhe Oslo Commerce shkollën e 1995-1998). Një shok klase tha se Breivik u perceptua si një person inteligjent, i fortë fizikisht se të tjerët të së njëjtës moshë, ai u kujdes të cilët ngacmoheshin.

Që nga viti adoleshencës, Breivik kishte kaluar shumë kohë në trajnimin peshe, dhe filloi duke përdorur steroid anabolik. Ai kujdesej shumë për pamjen e tij dhe rreth shfaqeshin i madh dhe i fortë. Në të njëzetat e hershme të tij ai iu nënshtrua një operacioni kozmetike, sipas miqve, në mjekër, hundë dhe ballin, dhe ishte shumë i kënaqur me rezultatin.

Planifkimi i Sulmeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skeda:Anders-behring-breivik-foto.jpg
Breivik ne Moshen Femirore

Sulmet e 2011[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 korrik 2011, Breivik bombarduan ndërtesat qeveritare në Oslo, e cila rezultoi në vdekjen e tetë. Brenda disa orësh pas shpërthimit ai arriti në Utøya ishull, vendi i një kamp rinor të Partisë të Punës, i paraqitur si një oficer policie dhe më pas hapën zjarr mbi adoleshentët paarmatosur të pranishëm, duke vrarë 69.Viktima më i ri ishte Sharidyn Svebakk-Bohn e Drammen, i cili ishte 14 vjeç. Një tjetër viktimë ishte Trond Berntsen, hap pas vëllai i Crown Princesha Mette-Marit (djali i njerk fund Princess Mette të Marit-së). Breivik pranoi dhe deklaroi se qëllimi i sulmit ka qenë për të shpëtuar Norvegji dhe në Evropën Perëndimore nga një marrjen mysliman, dhe se Partia e Punës kishte për të "paguajë çmimin" për "të lënë poshtë Norvegji dhe njerëzit norvegjeze". Kur një i armatosur SWAT njësi policore nga Oslo arriti në ishull dhe të ballafaquar atë, ai u dorëzua pa rezistencë. Pas arrestimit të tij, ai u mbajt nga policia e armatosura në ishull, dhe marrë në pyetje gjatë gjithë natës, para se të shkoi në një qelizë që mban në Oslo. Në rrugën për të parë takimin e tij me burg, përcjellje policore Breivik u takua me një turmë të zemëruar, disa prej të cilëve bërtiste "digjen në ferr" ose "tradhtar", ndërsa disa të përdorur fjalë të forta.

Arrestimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 korrik 2011 Breivik u akuzua me 147a paragrafi me të cilat shkelen të kodit penal norvegjez, "destabilizuese apo shkatërrimin e funksioneve themelore të shoqërisë" dhe "krijimin frikë serioze në të popullatës", të dyja aktet e terrorizmit sipas Ligji norvegjeze, dhe urdhëroi mbajtur për tetë javë, katër të parë në qeli, në pritje të procedurave të mëtejshme gjyqësore. kujdestarisë është shtrirë në seancat e mëvonshme. Akuza ishte e gatshme në fillim të marsit. Drejtori i Prokurorisë Publike kishte vendosur fillimisht për të censuruar dokumentin për publikun, duke lënë jashtë emrat e viktimave, si dhe detaje në lidhje me vrasjen e tyre. Për shkak të reagimeve të shumta ky vendim u ndryshuan pak para për lirimin e saj. Më 30 mars Borgarting Gjykatës së Apelit njoftoi se kishte planifikuar rastin e pritshëm apelit për 15 janar 2013. Ajo do të kryhet në të njëjtën dhomë të gjykatës ndërtuar posaçërisht ku rasti i parë penal do të gjykohet.

Anders Behring Breivik është mbajt në burgun e ila prej arrestimit të tij. Atje ai ka në qeli tre të tij dispozicion të burgut. Një ku ai mund të pushoni, fle dhe të shikojnë filma DVD ose televizion, një të dytë është ngritur për atë për të përdorur një kompjuter pa lidhje interneti, dhe në një qeli të tretë nuk ka palestër pajisje që ai mund të përdorni. Stafi i përzgjedhur vetëm burgu me kualifikime të veçanta janë të lejuar të punojnë rreth tij, dhe menaxhimin e burgjeve ka për qëllim që të mos lejojnë praninë e tij si një të burgosur të sigurisë së lartë të ndikojë në ndonjë nga të burgosurit e tjerë. Pas heqjes 2012 janar të letrave dhe vizitorët censura për Breivik ai ka marrë një numër të pyetjeve nga individë privatë, dhe ai i ka kushtuar kohë për të shkruar përsëri në si-mendje njerëzve. Sipas njërit prej avokatëve të tij Breivik është kurioz për të mësuar nëse Manifesti i tij ka filluar të zërë rrënjë në shoqëri. Avokatët Breivik-së në konsultim me Breivik janë konsideruar të kenë disa prej bashkëbiseduesve të tij thirri të dëshmojnë gjatë gjykimit. Disa, si mediat norvegjeze dhe ndërkombëtare, kanë kërkuar intervista me Breivik. I tillë i parë u anulua nga administrata e burgjeve pas një kontroll sfond e gazetarit në fjalë. Një intervistë e dytë është rënë dakord për nga Breivik, dhe burgu ka kërkuar një sfond kontrolloni për të bërë nga policia në vendin ku është gazetar nga. Asnjë informacion i është dhënë në lidhje me organizatat e medias në fjalë.

Trajtimi Psikik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Breivik nënshtrua provimin e tij të parë nga gjykata e emëruar psikiatërve Ligjore në vjeshtën e vitit 2011. Të psikiatër diagnostikuar me skizofreni e tij paranojak, duke përfunduar se ai kishte zhvilluar çrregullime me kalimin e kohës dhe ishte psikopat edhe kur ai kishte kryer sulmet dhe gjatë vëzhgimit. Ai u diagnostikua edhe me abuzimin e jo-varësisë-prodhimin ngjarje e mëparshme substancat e 22 korrik. Të psikiatër për pasojë gjetën Breivik të jetë penalisht çmendur.

Sipas raportit, Breivik shfaqet ndikojë papërshtatshme dhe pa majë dhe një mungesë e madhe e ndjeshmëri. Ai foli incoherently në neologisms dhe kishte vepruar compulsively bazuar në një univers të mendimeve të çuditshme, i madhërishëm dhe delusional. Breivik alluded veten si regjent e ardhshëm të Norvegjisë, mjeshtër i jetës dhe vdekjes, duke e quajtur veten "inordinately dashur" dhe "kalorës më i përsosur në Europë që prej Luftës së Dytë Botërore". Ai ishte i bindur se ai ishte një luftëtar në një "luftë civile", me intensitet të ulët dhe kishte qenë i zgjedhur për të shpëtuar popullin e tij. Për psikiatërve, Breivik përshkruar planet për të kryer ekzekutime të tjera "të kategorive A, B dhe C tradhtarëve" me mijëra, vetë të përfshira, dhe të organizojnë norvegjezët në rezerva për qëllim të mbarështimit selektiv. Breivik besonte vetë të jetë "kalorës Justiciar madh mjeshtër" i një organizate tamplier. Ai u vlerësua të jetë vrasës dhe vrasës nga psikiatërve.

Sipas mbrojtjes avokati i tij, Breivik fillimisht shprehu habi dhe u ndje i fyer nga konkluzionet në raport. Ai më vonë deklaroi se "kjo jep mundësi të reja".

Rezultati i vlerësimit të parë Breivik e kompetencave u debatua ashpër në Norvegji nga ekspertë të shëndetit mendor, me kalimin e mendimit të gjykatës të emëruar nga Psikiater e dhe përcaktimin e vendit për papërgjegjshmëri penale. Një panel i zgjeruar i ekspertëve nga Këshilli Norvegjez i Ligjore Mjekësia shqyrtuar raportin e paraqitur dhe miratuar atë "pa vërejtje të rëndësishme". News ndërkohë doli se stafi mjekësor psikiatrik në krye të trajtimit të të burgosurve në ila paraburgimit dhe burgun e sigurisë së nuk ka bërë asnjë vërejtje që sugjeroi se ai vuante nga as , psikozë depresioni apo ishte vetëvrasje. Sipas të lartë psikiatri Randi Rosenqvist, i cili ishte porositur nga burgu për të shqyrtuar Breivik, ai më tepër duket të ketë çrregullime të personalitetit. këshillon që përfaqëson familjet dhe viktimat parashtruar kërkesat që mënyrë që gjykata një opinion të dytë, ndërsaautoriteti gjykimi dhe avokati Breivik së fillimisht nuk donte ekspertë të reja për t'u emëruar. Më 13 janar 2012, pas shumë presion publik, Qarkut Oslo Gjykata urdhëroi një panel të dytë ekspertësh për të vlerësuar gjendjen mendore Breivik-së. Ai fillimisht ka refuzuar të bashkëpunojë me psikiatërve të reja. Ai më vonë ndryshoi mendjen e tij dhe në fund të shkurtit një periudha e re e vëzhgimit psikiatrik, këtë herë duke përdorur metoda të ndryshme se në periudhën e parë, kishte filluar.

Nëse diagnoza origjinal është mbështetur nga gjykata do të thotë se Anders Behring Breivik nuk mund të dënohet me burg.Prokuroria mund të në vend të kërkojë që ai të mbahet në një spital psikiatrik. Këshilla Mjekësore do të përcaktojë nëse është apo jo gjykata të vendosë për lirimin e tij në një moment më vonë. Nëse konsiderohet një rrezik i përhershëm për shoqërinë, Breivik mund të mbahen në izolim për jetën. Pak kohë pas periudhës së dytë të vëzhgimit psikiatrik para gjyqit ka filluar ndjekjen penale deklaruar se ata pritet që Breivik do të shpallet ligjërisht i çmendur. Megjithatë, më 10 prill 2012 vlerësimi i dytë psikiatrik u botua me konkluzionin se Breivik nuk ishte psikopat gjatë sulmeve dhe ai nuk ishte psikopat, gjatë vlerësimit të tyre. në vend të kësaj, ata diagnostikuar një çrregullim narcissistic personalitetit. Breivik shprehu shpresën në rregull nga mendtë u deklaruar në një letër dërguar disa gazeta norvegjeze pak para gjyqit të tij, duke shkruar për perspektivën e duke u dërguar në një repart psikiatrik ai deklaroi: "Unë duhet të pranoj kjo është gjëja më e keqe që mund të ketë ndodhur me mua siç është poshtërim i fundit. për të dërguar një aktivisti politik në një spital psikiatrik është më sadist dhe e keqja se për të vrarë atë! kjo është një fat i keq se vdekja.

Dalja Para Gjygjit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjykimi penal i Breivik filloi më 16 prill 2012 në gjykatë Oslo nën juridiksionin e Oslos Gjykatës së Rrethit. Prokurorët janë të emëruar Inga Bejer Engh dhe Svein Holden me Geir Lippestad shërbyer si këshilltar kryesor Breivik-së për mbrojtjen. Gjyqi është vlerësuar për të marrë 10 javë me fiksimin e dënimit të marrë nga Breivik jo më vonë se 20 korrik, nëse u deklarua fajtor.

Mbrotja Para Gjygjit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjykimi penal i Breivik filloi më 16 prill 2012 në gjykatë Oslo nën juridiksionin e Oslos Gjykatës së Rrethit. Prokurorët janë të emëruar Inga Bejer Engh dhe Svein Holden me Geir Lippestad shërbyer si këshilltar kryesor Breivik-së për mbrojtjen. Gjyqi është vlerësuar për të marrë 10 javë me fiksimin e dënimit të marrë nga Breivik jo më vonë se 20 korrik, nëse u deklarua fajtor.

Viktimat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manifesto[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje te Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]