Andi Meçaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Andi Meçaj.jpg

Andi Meçaj u lind më 6 qershor 1975, në Vlorë. Më 1994 ka mbaruar liceun artistik për pikturë po në Vlorë dhe në këtë vit vendoset në Greqi, Athinë, ku hap një ekspozitë pikture vetiake të vlerësuar nga shtypi vendas.

Ka botuar:

"Puthje ujore" poezi. Albin-Tiranë 2001

"Tokë e Bekuar" poezi. Toja-Athinë 2002

"Nga Letërkëmbimi me një Fantazmë" poezi. Toja-Athinë 2003

"Qyteti fle në Xhepin tim" poezi. Enalen-Athinë 2006

"Një stacion si një valixhe" poezi të zgjedhura. Triptik-Vlorë 2009

Është përfshirë në antologjitë poetike:

"Portat e Harresës", Tiranë, Toena 2001, (me shkrimtarët shqiptarë në Greqi, 1990-2001.) “Antologjia e poetëve të Vlorës”, Triptik 2004. "Qiejt e Shpirtit", Tiranë, Bota Shqiptare & Meda Dea 2006, (me shkrimtarët shqiptarë në Greqi, 1990-2006.)

dhe në antologjitë e tregimit:

"Shtëpia mbi rrota", Tiranë, Toena 2001, (me shkrimtarët shqiptarë në Greqi, 1990-2001.) "Maska e Ditës", Tiranë, Bota Shqiptare & Meda Dea 2006, (me shkrimtarët shqiptarë në Greqi, 1990-2006.) “Antologjia me tregime të zgjedhura të autorëve vlonjatë”, Botimet Europrint 2006.

Në vitin 2008 është përfshirë në kapitullin e tekstit universitar për poezinë moderne të pasviteve '90-të, me autor Prof. as. Roland Zisi. Boton rregullisht në shtypin shqiptar dhe atë të Diasporës.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]