Andis Shala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Andis Shala lindi me 15 nëntor 1988 në Mannheim të Gjermanis, është një futbollist shqiptaro-gjerman që luan si një sulmues i krahut të djathtë për klubin Skotlandez Dundee United. Aktualisht 20 vjeçar. Eshtë i gjatë 1,91 m. Luan me numër 20 në Dundee United.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karrierën e filloi në ekipin e Hannover 96 pastaj iu bashkua ekipit VfR Mannheim në janar te vitit 2008 për një marrëveshje afatshkurtër. Shala iu bashkua Dundee Unitedit në përfundimin e sezonit 2008 dhe në fillimin e sezonit 2009 me menaxherin Craig Levein.

Shala arriti në mes të qershorit me një nënshkrim të shokut të ri Michael Mc Goren.

Ai u zëvendësua në gusht të 2008 në ndeshjen e kupës të ligës së Skocisë.