Andy Scott (skulptorë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Skulptura të kokave të kuajve dizajnuar nga Andy Scott

Andy Scott (lindi më 1964) është skulptorë figurativ skocezë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Scott diplomoi në shkollën e arteve në Glasgow në vitin 1986. Praktika e tij skulpturore kombinon zhdërvjelltësinë tradicionale dhe hartimin me teknikat bashkëkohore të trillimit dhe shumë nga veprat e tij janë specifike për vendin, duke krijuar rrëfime dhe një ndjenjë të fuqishme të vendit brenda zhvillimeve urbane. Ai është i specializuar në artin publik

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Arria" - Cumbernauld, Skoci
"Arria" - Cumbernauld, Skoci 
"COB" - Bexley, Londër
"COB" - Bexley, Londër 
"Rise"- Glasgow Harbour, Glasgow, Skoci
"Rise"- Glasgow Harbour, Glasgow, Skoci 
"Thanksgiving Square Beacon" - Belfast, Irlanda Veriore
"Thanksgiving Square Beacon" - Belfast, Irlanda Veriore 
"Argestes Aqua" - Gjiri Byron, Australi
"Argestes Aqua" - Gjiri Byron, Australi 
"The Carmyle Heron" - Cambuslang, Skoci
"The Carmyle Heron" - Cambuslang, Skoci 
"Përmendorja e (John Greig) në përkujtimin e fatkeqësisë", përkujtimi i fatkeqësi Ibrox të vitin 1971 - Glasgow, Skoci
"Përmendorja e (John Greig) në përkujtimin e fatkeqësisë", përkujtimi i fatkeqësi Ibrox të vitin 1971 - Glasgow, Skoci 
"The Briggate Minerva" - Briggate, Leeds, Angli, jashtë qendrës Trinity Leeds
"The Briggate Minerva" - Briggate, Leeds, Angli, jashtë qendrës Trinity Leeds 
"Equus Altus" - Brenda Trinity Leeds , Leeds, Angli
"Equus Altus" - Brenda Trinity Leeds , Leeds, Angli 
Chiron, Parku Olimpik në Sydney, Australi.
Chiron, Parku Olimpik në Sydney, Australi.