Angjinarja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Angjinarja
Angjinarja
Angjinarja
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Asterales
Familja: Asteraceae
Grupi: Cynara
Cynara scolymus

Angjinarja (lat. Cynara scolymus) e njohur edhe si : - artiçoka (Shkodër), hinardh, ingjinare (Tiranë). Angjinarja i takon familjes Asteraceae.

Bimë barishtore shumëvjeçare e viseve të ngrohta, me gjethe të mëdha të prera thellë, që mbillet për lulet si kokë me fletë të tulta, të cilat përdoren si ushqim dhe për të përgatitur pije, barna mjekimi etj.; lulja e paçelur e kësaj bime. Kokë angjinareje. Sallatë me angjinare.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Angjinarja në projektin Commons të Wikipedias

është ne bim e qe përdoret për ushqim.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Asteraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale