Angjinarja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Angjinarja
Angjinarja
Angjinarja
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Asterales
Familja: Asteraceae
Grupi: Cynara
Cynara scolymus

Angjinarja ( lat. Cynara scolymus) e njohur edhe si : - artiçoka (Shkodër), hinardh, ingjinare (Tiranë), ingjinare i takonë familjes Asteraceae. Emri i saj vije nga arabishtja.

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Angjinarja në projektin Commons të Wikipedias

është ne bim e qe përdoret për ushqim.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Asteraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale