Anna, Illinois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anna, Illinois
Anglisht : City of Anna
qytet
noform
The Anna State Asylum, built in 1869 in the Kirkbride Plan was a rambling four-story structure, part of which was destroyed in separate incidents, but most of which is still standing as the central complex to the C.L. Choate Mental Health and Developmental Center.
Stema_figura
Vendndodhja
Anna, Illinois is located in SHBA
Anna, Illinois
Anna, Illinois

Koordinatat: 37°27′40″V 89°14′20″P / 37.46111°V 89.23889°P / 37.46111; -89.23889

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Illinois
Qarku  Union
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 5136 banorë (2000)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1854
Kodi Postal 62906
Prefiksi 618
Koordinatat 37° 27′ 40″ Veri

89° 14′ 20″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofanna.org

Anna, Illinois (City of Anna) është një qytet në qarkun  Union</ref>]] të shtetit federal Illinois, SHBA. Në Anna, Illinois jetojnë 5136 banorë (2000). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (3.52 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (610 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Anna, Illinois – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale