Anna Leonowens

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Anna Harriette Leonowens (lindur Ann Hariett Emma Edwards; 5 nëntor 1831 - 19 janar 1915) ishte një shkrimtare[1], edukatore dhe aktiviste shoqërore e udhëtimeve britanike anglo-indiane ose lindur në indian. [2]

Ajo u bë e njohur mirë me botimin e kujtimeve të saj, duke filluar me Guvernanten AnglezeSiamese Court (1870), e cila përshkruan përvojat e saj në Siam (Tajlanda moderne), si mësuese për fëmijët e mbretit siamez Mongkut. Llogaria e vetë Leonowens u trillua në romanin më të shitur të Margaret Landon, Anna dhe Mbreti i Siam (1944), si dhe adaptime për media të tjera të tilla si muzikori i Rodgers dhe Hammerstein, 1951, The King and I.Morgan (2008). Bombay Anna (në anglisht). fq. 52.</ref>[3]

Gjatë jetës së saj, Leonowens gjithashtu jetoi në Australi, Singapor dhe Penang, Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Gjermani. Në jetën e mëvonshme, ajo ishte një pedagoge e Indologjisë dhe një sufragiste. Ndër arritjet e tjera, ajo bashkë-themeloi Kolegji i Artit dhe Dizajnit Nova Scotia.[4]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Habegger (2014). Masked: The Life of Anna Leonowens (në anglisht). fq. 417.
  2. ^ Habegger (2014). Masked: The Life of Anna Leonowens (në anglisht). fq. 32.
  3. ^ Habegger (2014). Masked: The Life of Anna Leonowens (në anglisht). fq. 60–71.
  4. ^ "Getting to Know 'Anna and the King of Siam': History, Books and Photos". earlybirdbooks.com (në anglisht). 2019-11-29. Marrë më 2021-08-29.