Anna Netrebko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anna Netrebko
Anna Netrebko - Romy 2013 a.jpg
Anna Netrebko në Romy awards, në vitin 2013
(Hofburg Palace në Vienë)
Lindi më (1971-09-18) 18 Shtator 1971 (50 vjeç)
Vendlindja Krasnodar, Bashkimi Sovjetik
Emër tjetër Anna Yuryevna Netrebko
Kombësia Ruse
Profesioni kengëtare e operave (soprano)
Vitet aktiv 1993–present
Çmime RusStatePrize.jpg
Website
annanetrebko.com

Anna Yuryevna Netrebko (Rusisht: Анна Юрьевна Нетребко, born 18 September 1971) është një soprano e operës ruse. Ajo tani mban shtetësi të dyfishtë ruse dhe austriake dhe aktualisht banon në Vjenë, Austri dhe në New York City, SHBA.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]