Anna Politkovskaya

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Anna Stepanovna Politkovskaya, lindi më 30 gusht 1958 dhe vdiq më 7 tetor 2006. Ajo ishte një gazetare ruse, një shkrimtare dhe aktiviste e të drejtave të njeriut, e cila raportoi për ngjarjet politike në Rusi, veçanërisht për Luftën e Dytë të Çeçenisë (1999-2005). Për shtatë vjet ajo nuk pranoi të hiqte dorë nga raportimi për luftën, pavarësisht akteve të shumta të frikësimit dhe dhunës.[1]


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ World Politics Review, "Politkovskaya's Death, Other Killings, Raise Questions About Russian Democracy" Arkivuar 2 tetor 2009 tek Wayback Machine, 31 October 2006