Anthemis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anthemis
-
Anthemis tinctoria
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Asterales
Familja: Asteraceae
Grupi: Anthemis
Antarët

Shiko:Lista e anëtarëve


Anthemis është grup i familjes Asteraceae dhe ka mi 100 lloje të lulave. Në këtë grupë hynë edhe Maraqi.


Lista e anëtarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jan diku mbi 100 lloje ku marrin pjesë dhe këto:

 • Anthemis altissima
 • Anthemis cinerea
 • Anthemis cotula
 • Anthemis cretica
 • Anthemis haussknechtii
 • Anthemis macedonica
 • Anthemis marschalliana
 • Anthemis punctata
 • Anthemis rosea
 • Anthemis sanci-johannis
 • Anthemis styriaca
 • Anthemis tinctoria
 • Anthemis triumfetti
 • Anthemis tuberculata

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Anthemis – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale