Anthony Quinn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Entoni Kuin tek filmi i nominuar për Oskar - Greku Zorba

Anthony Quinn ose Antonio Rodolfo Quinn Oaxaca (21 prill 1915 - 3 qershor 2001)[1] ishte një aktor meksikano - amerikan, si dhe piktor e shkrimtar. Ai luajti në disa filma të vlerësuar në mënyrë kritike dhe komercialisht të suksesshëm, duke përfshirë:

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • La Strada,
  • Armët e Navarone,
  • Lawrence i Arabisë,
  • Zorba greku nga shkrimtari i njohur Niko Kazanxaqis ,
  • Mesazhi dhe Luani i Shkretëtirës
  • Anthony Queen (Entoni Kuin) fitoi çmimin Oscar të Akademisë si Aktori më i mirë mbështetës dy herë: për filmat legjendar:
  • Viva Zapata! në vitin 1952
  • dhe Lust for Life në vitin 1956.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Scott L. Baugh, Latino American Cinema: An Encyclopedia of Movies, Stars, Concepts, and Trends, page 221 (Greenwood, 2012. ISBN 978-0-313-38036-5).