Anton Athanasi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Antoni Athanas)
Jump to navigation Jump to search

Anton Athanasi (anglisht Anthony Athanas) ishte një biznesmen multi-milioner Shqiptaroamerikan i lindur në Korçë. Biznesi i tij pati një sukses të madh në fushën e restoranteve, vecanërisht me restorantin Anthony's Pier 4, një ndër më të suksesshmit në SHBA.[1] Në vitin 1976 National Restaurant Association, e emërtoi këtë restorant, si restoranti më i mirë i vitit.

Përveçse një biznesmen i suksesshëm Anton Athanasi ishte një figurë tepër e njohur për komunitetin shqiptar në Amerikë, ai ka qenë pjestar i komunitetit deri sa u nda nga jeta. Ai mbështeti finaciarisht veprimtarinë e shoqërisë Vatra dhe u bë lobues i ShqipërisëShtetet e Bashkuara.

Duke qenë se vuante nga sëmundja e Alzheimerit vdiq në moshën 93 vjeçare në shtëpinë e tij në Swampscott, Masaçusets20 maj 2005.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Arnett, Alison (21 maj 2005). "Anthony Athanas, Boston's iconic restaurateur, dies – The Boston Globe". The Boston Globe. Marrë më 21 dhjetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)