Antonio Liozzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Antonio Liozzi[1] (1730 - 1807) i lindur në një familje të shtresës se mesme Penna San Giovanni në provincën e Macerata. Ai ka qënë në shekullin e 18 artist italian dhe veprat e tij, shumica me subjekte fetare, ruhen në katedralet e dioqezës së Fermo dhe të komuna në Penna San Giovanni.[2] Faqet e turizmit për qytetin dhe rreth Penna San Giovanni e ofrojnë punën e Liozzi-t si një atraksion për turistet.[3][4][5]

Jeta dhe vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liozzi u trajnua nën tutelën e Marco Benefial (1684–1764) në kryeqytetin Romë në studios private të Benefial-i.[6]

Veprat e Liozzi-it mund të jenë dërguar në katedralen e S. Maria, në Ortezzano dhe në shekullin e 14 në katedralen e San Savino si edhe në Gualdo.

Një seri të kolonash gjashtëkëndësh druri pikturuar në një model të mermer i gabuar, përkrahje çelik të përforcuar kryesor, ndërsa dy rreshtave të balustrades druri dekoroj korniza dhe janë në krye me girlande lules. Qendrën e ndriçon një tavan model i ndërlikuar e kornizës dhe mbulesave. Afresk Liozzi nënshkrimi adorns tavan prej druri, duke hapur një qiell blu në të cilat qëndron Flora perëndeshë. Për disa vite teatri u braktis dhe humbi pothuajse të modernizimit. Në 1985 ajo ishte caktuar si një thesar historik kombëtar dhe të rinovuar, për famë e tij origjinale

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Marian frescoes and paintings from 1300 to 1800 in the parish church of Sant'Angelo in Pontano". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Penna S. Giovanni" (PDF). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "A Brief Guide to Le Marche's Towns and Villages". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Ortezzano,Places to Visit". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Portale turistico della Comunità Montana dei Monti Azzurri". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Crocetti, Giuseppe (1997), "La pittura di Antonio Liozzi Penna San Giovanni, 1730-1807", Publikuar nga G. Crocetti në Fermo