Apango

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Apango është një qytet, kryetari i komunës së Mártir Cuilapan, në gjendjen e Guerrero meksikan. Ajo është vendosur në rajonin qendror të shtetit në rreth 35 km larg kryeqytetit të shtetit Chilpancingo Bravo.

Demografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Evolucioni demografik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas rezultatet treguan se II Numërimi i Popullsisë dhe Strehimit në vitin 2005 nga Instituti Kombëtar i Statistikave dhe Gjeografi, Apango qytetin me 3987 banorë, nga të cilët 1870 janë burra dhe gra u 2111.