Jump to content

Apolloni i Pergës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Apolloni i Pergës lindi në vitin 262 p.e.s. në Perga dhe vdiq në vitin 190 p. e. s. në Aleksandri. Ishte matematikan grek, qe studioi rreth gjeometrise dhe fushave te saj. Thuri disa prej bazave te matematikes dhe njihet dhe ditet e sotme si nje prej matematicienteve me te nderuar jo vetem ne Greqi, por gjithe boten.

  • Arthur Czwalina (Übers.): Apollonios. Die Kegelschnitte. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1967

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]