Arafo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arafo
Komunë
Stema_figuraBandera de Arafo.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Ishujt Kanare
Provinca Santa Cruz de Tenerife
Qarku  Tenerife
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 33.92[1] km2
Lartësia 470 m (m.n.d.)
Popullsia 5502[2] banorë
Dendësia 160 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1


Arafo është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun  Tenerife, të provincës Santa Cruz de Tenerife, në Ishujt Kanare. Arafo ka 5502[3] banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 33.92[1] km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "SUPERFICIE, PERÍMETRO Y ALTITUD DE LOS MUNICIPIOS DE CANARIAS" (në spanjisht). Instituto Canario de Estadística (ISTAC). Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 dhjetor 2012. Marrë më 25 shkurt 2016. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "www2.gobiernodecanarias.org" defined multiple times with different content
  2. ^ "Población en Canarias. Tenerife. 1-1-2009" (në spanjisht). Instituto Canario de Estadística (ISTAC). Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 nëntor 2010. Marrë më 25 shkurt 2016.
  3. ^ "Población en Canarias. Tenerife. 1-1-2009" (në spanjisht). Instituto Canario de Estadística (ISTAC). Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 nëntor 2010. Marrë më 25 shkurt 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Arafo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Koordinatat: 28°20′24″V 16°25′10″P / 28.34000°V 16.41944°P / 28.34000; -16.41944