Arben Bajo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arben Bajo skulptor shqiptar. Ka lindur në vitin 1967 në Gjirokastër, liceun e kreu në Fier dhe studioi skulpturë në Akademinë e Arteve të Bukura, në Tiranë, (1988-1992). Ka hapur shumë ekspozita personale në Shqipëri dhe jashtë vendit. Është realizuesi i shtatores së At Zef Pellumbit, Asim Zenelit, Vaçe Zelës në Lushnje etj. U nda nga jeta më 9 gusht 2020. [1] [2][3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://www.vizionplus.tv/skulptori-i-njohur-arben-bajo-vdes-nga-koronavirusi/
  2. ^ https://www.koha.net/kulture/232644/skulptori-53-vjec-arben-bajo-vdes-nga-covid-19/
  3. ^ "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 gusht 2020. Marrë më 9 gusht 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)