Jump to content

Arcibald Kronin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arçibald Kronin lindi në vitin 1896 në Dumbatoshir të Skocisë. Që nxënës e tërhiqte letërsia dhe ai ka fituar edhe nje medalje të artë për hartimin më të mirë në të gjitha shkollat e Anglisë në moshën 13 vjeçare. Por, ai kishte një pasion të fortë për shkencat natyrore dhe pas mbarimit të shkollës se mesme filloi studimet në Fakultetin e Mjekesise. Ne vitin 1925 Universiteti i Gllaskout i jep titullin Doktor i shkencave Mjekësore. Ne vitin 1926 doktori nga Uellsi shperngulet ne Londer dhe u be i njohur ne te gjithe Londren. Por A.Kronini semuret rende dhe rikthehet ne Skocine e tij te dashur. Aty i rizgjohet pasioni per letersine. Ne moshen 35 vjecare doktori A. Kronin braktis perfundimisht mjekesine dhe i kthehet letersise. 13 vjet me vone shkruan romanin Vitet e rinise, ne te cilin u rikthehet kujtimeve te vegjelise. Romani ka 136 faqe, kushton 250 leke por gjendet edhe ne biblioteke. Romani është shume i bukur dhe tregohet per jeten e Robert Shenonite vogël. Ai mëson ne shkollën qe ka mësuar edhe Kronini dhe jeton ne një ambient mbytës te cilin autori e urrente. Jeta e Robert Shenonit nuk ka qene aspak e lehte, duke humbur shokun e tij te ngushte i cili u vra nga treni, por edhe vajzën qe ai dashuronte e cila u largua nga vendi ne te cilin jetonte, duke jetuar ne varfëri dhe duke u përbuzur nga te tjerët sepse personi i cili ai donte me shume, babagjyshe ishte troke dhe i gënjente te tjerët duke u thëne se kishte bere luftëra te mëdha e se kishte pasuri. Por ne fund mbas shume vuajtjesh e dhimbjesh Robert Shenoni tashme i rritur arrin te realizoje ëndrren e tij : arrin te shkoje ne universitet dhe te studioje për shkencat mjekësore, pasionin e tij te veçante.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]