Argostoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 38°11′00″V 20°29′00″L / 38.183333°V 20.483333°L / 38.183333; 20.483333

Argostolli
Αργοστόλι
Fshat
noform
Rruge në Argostoli
Vendndodhja
Argostolli is located in Greqia
Argostolli
Argostolli
Administrimi
Shteti Flamuri Greqia
Rajoni Ishujt e Jonit
Qarku i Qefalonisë
Kryetari i Komunës George Tsilimidou
Kodi Postal 281 00
Prefiksi 26710
Koordinatat 38° 11′ 0″ Veri

20° 29′ 0″ Lindje

Sipërfaqja dhe demografia
Sipërfaqja 151.570 km2
Popullsia 12.589 banorë
Dendësia 83 banorë/km2
Faqja Zyrtare http://www.argostoli.gr

Argostoli (greqisht: Αργοστόλι}}) është një qytet në ishullin e Qefalonisë, të ishujve Jonianë, Greqi. Që prej reformës së qeverisjes lokale 2011 është pjesë e prefekturës së Qefalonisë, në të cilën ai është një njësi bashkiake. Ai ka qenë kryeqyteti dhe qendra administrative e Qefalonisë qe nga viti 1757, pas një zhvendosjeje të popullsisë nga kryeqyteti i vjetër Agios Georgios (i njohur edhe si Kastro) për të përfituar nga mundësitë tregtare të ofruara nga gjiri në të cilën ndodhet Argostoli. Argostoli u zhvillua si një nga portet më të ngarkuar në Greqi, duke çuar në prosperiteti dhe rritje ekonomike.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]