Jump to content

Argostoli

Coordinates: 38°11′00″N 20°29′00″E / 38.183333°N 20.483333°E / 38.183333; 20.483333
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

38°11′00″N 20°29′00″E / 38.183333°N 20.483333°E / 38.183333; 20.483333

Argostolli
Αργοστόλι
Fshat
Rruge në Argostoli
Rruge në Argostoli
Popullsia
 • Gjithsej12,589
{{{postal_code_type}}}
281 00
Faqja zyrtarehttp://www.argostoli.gr

Argostoli (greqisht: Αργοστόλι}}) është një qytet në ishullin e Qefalonisë, të ishujve Jonianë, Greqi. Që prej reformës së qeverisjes lokale 2011 është pjesë e prefekturës së Qefalonisë, në të cilën ai është një njësi bashkiake. Ai ka qenë kryeqyteti dhe qendra administrative e Qefalonisë qe nga viti 1757, pas një zhvendosjeje të popullsisë nga kryeqyteti i vjetër Agios Georgios (i njohur edhe si Kastro) për të përfituar nga mundësitë tregtare të ofruara nga gjiri në të cilën ndodhet Argostoli. Argostoli u zhvillua si një nga portet më të ngarkuar në Greqi, duke çuar në prosperiteti dhe rritje ekonomike.