Arishi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arish
Arabisht : العريش
Qytet
noform
Pamje nga Arishi
Flamuri_figura
Flamuri i Arishit
Vendndodhja
Arish is located in Egjipt
Arish
Arish

Koordinatat: 31°8′0″V 33°48′0″L / 31.13333°V 33.80000°L / 31.13333; 33.80000

Administrimi
Shteti Flamuri Egjipti
Guvernorati Sinai Veriore
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 32 m (m.n.d.)
Popullsia 114,900 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Prefiksi (+20) 68
Koordinatat 31° 8′ 0″ Veri

33° 48′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.cairo.gov.eg


Arish (Arabisht: العريش) është qytet në Egjipt, poashtu është qyteti më i madh në krejt gadishullin Sinai. Arishi shtrihet në Detin Mesdhe në bregdet së gadishullit Sinai, 344 kilometra verilindje së Kajros.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arishi ësht një qytet që ka shpesh "rërë", gati githë vitin nuk ka reshje të shiut. Temperatura mesatare është 19.5 °C. Muaji gusht është muaji më i nxehtë, ku temperatura mesatare është 26.2 °C. Ndërsa muaji janar është më i ftohtë, ku temperatura mesatare është 12.1 °C.

Temperatura më e lartë që ka qenë në Arish ka qenë më 29 maj 2003, ku temperatura ishte 45 °C. Ndërsa temperatura më ulët ka qenë më 8 janar 1994, ku temperatura ishte −6 °C.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]