Armstechno NITI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

NITI është një dron bullgare e automjeteve ajrore pa pilot (UAV). U projektua dhe ndërtua në vitin 2006 nga Armstechno Ltd. Ajo monton një aparat fotografik për mbikëqyrje me ngjyra, një aparat fotografik për shikimin termik dhe ka një mundësi për të shtuar dozimetra të kontaminimit kimik dhe radioaktiv . Detyrat e saj kryesore janë mbikëqyrja ajrore e zonave të ndotura, rajoneve me veprimtari të mundshme të grupit terrorist, korrigjim artilerie ose vëzhgim i zonave të goditura nga katastrofa natyrore. NITI ka një kapacitet maksimal të karburantit 38 l. Ai gjithashtu ka një sistem autopilot dhe program GPS të programueshëm.

Në vitin 2011, NITI u vlerësua nga Ministria e Brendshme (MI) e Bullgarisë, por dizajni u refuzua për shkak të defekteve të shumta, një dizajn jo të besueshëm dhe pamundësisë së avionit për të kryer detyrat e tij. Drejtori i Përgjithshëm i Armstechno Co. fajësoi performancën e pakënaqshme të UAV-ve të saj në trajnimin e dobët të operatorëve të MI. [1]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "МВР се отказа да дебне бандити с летящите СРС" (në bullgarisht). 24 Chasa. 18 mars 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 tetor 2013. Marrë më 25 tetor 2013.