Jump to content

Arnautovići

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arnautovići (en cyrillique : Арнаутовићи) është një fshat në Bosnnjë-Hercegovinë. Ai ndodhet në bashkinë Visoko dhe në kantonin Zenica-Doboj, Federata e Bosnie-Hercegovinës. Në regjistrimin e popullsisë të vitit 1991, fshati kishte 487 banorë, duke përfshirë një shumicë boshnjakësh myslimanë.[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpërndarja e popullsisë (1991)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombësia Numri %
Myslimanë 479 98,36
Serbë 5 1,03
Jugosllavë 2 0,41
Të panjohur/të tjerë 1 0,20[1]

1991, la komuniteti lokal i Arnautovići-t kishte 994 banorë, të shpërndarë si më poshtë[2] :

Kombësia Numri %
Mysulmanë 915 96,93
Serbë 70 7,42
Jugosllavë 8 0,85
Të panjohur/të tjerë 1 0,10

Shënime dhe referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]