Arqile Lici

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arqile Lici aktor shqiptar. Ka disa role emblematike në Teatrin dramatik të Fierit si dhe në filmin shqiptar. Mbahet mend me rolin e Niqiforit tek komedia “Shoku Niqifor”, me rolin e Esad Pashës në dramën “Dy krisma në Paris”, apo të ndërmjetësit për faljen e gjaqeve tek filmi “Gjallë”.

Arqile Lici është dekoruar nga presidenti Bamir Topi me Urdhrin “Naim Frashëri” i Argjendtë, me motivacionin: “Për arritje në interpretimin me mjeshtëri artistike të roleve të realizuara në teatër dhe kinematografi”. Ai u nda nga jeta më 11 tetor 2O15.


3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.