Arrësi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arrësi

-
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: -
Klasa: -
Fisi: -
Familja: -
Grupi: Teucrium
Grupi
  • Arrësi dushkvogël
    • lat. Teucrium chamaedrys

Arrësi (lat. Teucrium)

Arrësi dushkvogël[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arrësi dushkvogël (lat. Teucrium chamaedrys) është bimë barishtore, rritet me lartësi prej 15–30 cm. Ka lule ngjyrë trëndafili të errët. Në vete përmban substanca të idhëta. Përdoret nga populli për shërimin e katarit, kollës dhe ndihmon tretjen e ushqimit. ka veti antiseptike, është në gjendje të mbytë mikrobet, bacilet.

P biology blue.png Ky artikull në lidhje me biologjinë është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirsimin e tij.