Assembly

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Assembly është një gjuhë i livelit të ulët për programimin e kompjuterave. Përdor përfaqësimin simbolik e kodeve numerik të kodit së makinës dhe kostante të nevojitura për programimin e një arkitekture CPU të veçantë.

Shikoni edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]