Atakama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Atacamadesertmap.jpg

Atakama – është shkretëtirë në Kil, Amerika Jugore. Atakama është një pllajë krejtësisht pa ujë e përbërë nga dheu i njelmët (salares), rërës dhe llavës së gurëzuar e cila shtrihet nga Andet deri në Paqësor. Gjerësia mesatare ( lindje –perëndim ) është 160 km.

Atakama është shkretëtira më e thatë në botë, me vetëm, 1 mm shi në vit.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Atacama Desert