Jump to content

Atakama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Atakama – është shkretëtirë në Kil, Amerika Jugore. Atakama është një pllajë krejtësisht pa ujë e përbërë nga dheu i njelmët (salares), rërës dhe llavës së gurëzuar e cila shtrihet nga Andet deri në Paqësor. Gjerësia mesatare ( lindje –perëndim ) është 160 km.

Atakama është shkretëtira më e thatë në botë, me vetëm, 1 mm shi në vit.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]