Atentati Ibrahimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Atentati ndaj Vehbi Ibrahimit është kryer nga organet sekrete jugosllave më 10 tetor 1981 në Bruksel, Belgjikë.

Gjatë kryerjes së atentatit me një pistolë të kalibrit 7.65mm, në rrugë para benesës së tyre, është vrarë Vehbiu dhe është plagosu rëndë gruaja e tij.

Pas këtij atentati dhe atentatit ndaj Rasim Zenelajt e sidomos të ati ndaj Jusuf Gërvallës organet shtetrore kanë filluar të mbrojnë aktivistët e dalluar shqiptarë në Gjermani ndër të cilët në atë kohë më i rrezikuari ishte kryetari e "beslidhjes shqiptare", Emin Fazlijën.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]