Atoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
atoli Tokelau në O. Pacifik
krijimi i Atola sipas Charles Darwin

Atoli është ishull koral. Atolin e rrethojnë koralet të cilët rriten rreth ishujve vullkanik në detrat e viseve tropike, posaçërisht në Oqeanin Paqësor dhe atë Indian. Atolet kanë formën e unazës por edhe të gjysëmrrethit, në mes është gjiri i cekët – laguna. Atolet më të mëdha janë të banuara, në të cilat nuk ka burime të ujërave të ëmbël për pije, për këtë arsye jeta e banorëve varet nga të reshurat e shiut.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]