Augusto Pinochet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Augusto Jose Ramon Pinocet Uagrte (lindi me 25 nëntor 1915ValparasioKilit dhe vdiq me 10 dhjetor të vitit 2006 në Santiago) ishte gjeneral i ushtrisë kiliane dhe president më konkretisht diktator i Kilit i cili me anë të kshillit ushtarak dhe grusht shtetit sherbeu si gjerneral suprem dhe prsidenti Kilit gjatë viteve 1973-1990.

Diktori kilian ne vitin 1990

Po ashtu Pinoqet u akuzua per kirme te kryera si kidnapime vrasje e perdhunime te 3,000 qytetarve kilian gjat kohës që ai ishte në pushtet por as nje mas nuk u morr nga gjykata sepse Pinoqeti u shpall nga mjekët ushtark i pa aftë mendershtit për seancat gjyqsore.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera Ushtarake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrezimi i Senatit Kilian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kariera si Politikan dhe hyrja në Pushtet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krimet ndaj Popullatës Civile[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e Pinoqetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trashigimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biografia e Gjeneralit