Aurora (kryqëzor)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Aurora (Stampa:RuS, e transkrituar shqip Aurora) është një anije ruse ushtarake Marinës ruse perandorake të dikurshme dhe ndodhet që nga 1956 si anije muzeale në Shën Petersburg. Anija njihet si simboli i revolucionit te tetorit të 1917.

Tipi i anijes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aurora ka qënë anija e tretë e Pallada-Klasse, që u konstruktua dhe u ndërtua ne Rusi për përforcimin e Ostseeflotte ruse . Kryqëzori do të kryente edhe detyrat ne detin e Lindjes si edhe në gjithë botën, insbesondere im Fernen Osten, operieren können. Anije te kesaj klase i perkasin nje tipi, i cili përcaktohet si Kryqëzor i mbrojtur ose kryqëzor me dek të blinduar. Ata ishin më pak te blinduar dhe më te vegjël se sa kryqëzorët e blinduar.


Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Roger Chesneau und Eugene M. Kolesnik: Kriegsschiffe der Welt 1860 bis 1905 Band 2: USA, Japan und Rußland, Bernard & Graefe Verlag, Koblenz 1983, ISBN 3-7637-5403-2.
  • Schiffe-Menschen-Schicksale - Russischer Kreuzer Aurora - Zwischen Zarenadler und Sowjetstern, Band 13.
  • Woennaja enciklopedija (auf russisch). Bd. 1.

Weblinks[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Aurora – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]