Automjeti ajror pa pilot

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Automjet ajror pa pilot)
Një General Atomics MQ-9 Reaper, një UAV vëzhgimi gjuetar-vrasës.

Një Automjeti ajror pa pilot (UAV), i njohur zakonisht si dron ose droni, është një avion pa asnjë pilot njerëzor, ekuipazh ose pasagjerë në bord. UAV-të janë një komponent i një sistemi avioni pa pilot (UAS), i cili përfshin shtimin e një kontrolluesi me bazë tokësore dhe një sistem komunikimi me UAV. Fluturimi i UAV-ve mund të funksionojë nën kontroll të largët nga një operator njerëzor, si avion i pilotuar në distancë (RPA), ose me shkallë të ndryshme autonomie, si ndihma autopilot, deri në avionë plotësisht autonome që nuk kanë dispozita për ndërhyrje njerëzore.

UAV-të u zhvilluan fillimisht gjatë shekullit të njëzetë për misione ushtarake shumë "të shurdhër, të pista ose të rrezikshme" për njerëzit, dhe në të njëzetenjët, ato ishin bërë asete thelbësore për shumicën e ushtrive. Ndërsa teknologjitë e kontrollit u përmirësuan dhe kostot ranë, përdorimi i tyre u zgjerua në shumë aplikacione joushtarake. Këto përfshijnë monitorimin e zjarreve në pyje, fotografimin nga ajri, dërgesat e produkteve, bujqësinë, policimin dhe mbikëqyrjen, inspektimet e infrastrukturës, argëtimin, shkencën, kontrabandën dhe garat me drone.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]