Jump to content

Avena

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Avena
-
Avena nuda
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Liliopsida
Fisi: Poales
Familja: Poaceae
Grupi: Avena
Antarët

Lista e anëtarëve

Avena është grup i famljes Poaceae, loji më i njohur i tyre është Tërshëra ( lat. Avena sativa L.) e njohur edhe si: tërshanë, tërshërë në krahinat shqiptare.

Lista e anëtarëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Avena abyssinica
  • Avena barbata
  • Avena fatua
  • Avena maroccana
  • Avena nuda
  • Avena occidentalis
  • Avena sativa - Tërshëra
  • Avena sterilis
  • Avena strigosa

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Poaceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale