Jump to content

Axl Rose

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Axl Rose (2010)

W. Axl Rose (i lindur William Bruce Rose në datën 6 shkurt, 1962) është një muzikantë Amerikan, dhe është i famshëm për anëtarësimin e tij si këngëtar, të grupit hard rock Guns N' Roses. Ai lindi në Lafayette, Indiana ku takoi kitaristin ritmik i ardhshëm të Guns N' Roses, Izzy Stradlin. Ai mori vëndin e 64 në listën e revistës Rolling Stone, për këngëtarët më të madhë në histori. Ai u rrit me emrin William Bruce Bailey. Studioi ne Jefferson High School. Axl ka nje moter (Amy) dhe nje gjysem vella (Stuart). Pasi shkoi ne Los Angelos grupi i pare te cilit iu bashkua ishte Rapidfire me te cilin ka nxjerre album dhe ka fituar nje battle of the bands. Per krijimin e Guns n' Roses, Rose bashkoi emrin e grupit me ate te kitaristit Tracii Guns, L.A Guns. Ne 1985 u formua grupi me lineupin e njohur, Axl (vokal), Slash (kitare), Duff McKagan (kitare bas), Izzy Stradlin (kitare ritmike) dhe Steven Adler (bateri). Ata siguruan nje kontrate me Geffen Records.

Axl Rose
U lind në6 shkurt 1962
KombësiaAmerikan
TitulliAlex Rose gjat viteve te fundit