Ayamonte

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ayamonte
Komunë
noform
Pamja e përgjithshme e qytezës dhe kisha San Salvador
Stema_figuraFlag of Ayamonte Spain.svg
Vendndodhja
Ayamonte is located in Spanjë
Ayamonte
Ayamonte

Koordinatat: 37°21′V 7°40′P / 37.350°V 7.667°P / 37.350; -7.667

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Huelva
Qarku Costa
Kryetari i Bashkisë Antonio Rodríguez Castillo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 142 km2
Lartësia 63 m (m.n.d.)
Popullsia 19738 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Ayamontino, na
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 21400
Faqja Zyrtare ayto-ayamonte.es


Ayamonte është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Costa, të provincës Huelva, në Andalusia. Ayamonte ka 19738 banorë (2008), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 142 km2.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Nr i banorëve
1999 16980
2000 16939
2001 17084
2002 17292
2003 17402
2004 17623
2005 18001
burimi INE (Spanjë)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]