Bülent Ersoy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bülent Ersoy (shqiptimi turk: [bylent eɾsoj], e lindur më 9 qershor 1952) është një aktore turke, e famshme dhe këngëtare e muzikës klasike osmane. Ajo njihet si një nga këngëtarët më të njohur të muzikës turke, të quajtur Diva nga tifozët e saj. Ersoy ka shumë hite të famshme si: "Geceler", "Beddua", "Maazallah", "Biz Ayrılamayız", "Sefam Olsun" , "Bir Tanrıyı Bir de Beni Sakın Unutma" (kurrë nuk e harrojmë Zotin dhe Mua).

Bülent Ersoy lindi Bülent Erkoç më 9 qershor 1952 në Malatya të Turqisë. Bülent filloi karrierën e saj si një këngëtare mashkullore, në zhanrin e muzikës klasike turke dhe u bë aktor në fillim. Tashmë një nga këngëtarët dhe aktorët më të njohur të Turqisë, ajo fitoi famë ndërkombëtare në 1981 pasi kishte ndërruar gjini në Londër nga një kirurg plastik britanik. Ajo mbante emrin "Bülent" edhe pse ai është një emër mashkullor.