Balaklava (veshje)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pamje e një personi që përdor Balaclava

Balaclava, njohur gjithashtu si 'përkrenare Balaclava' ose 'maska e skierëve', është një veshje për pjesën e kokës e dizejnuar që të shfaqë vetëm pak pjesë të fytyrës. Në varësi të dizajnit dhe se si ajo është e veshur versionet e veshjes në fjalë mund të shfaqin vetëm sytë, gojën dhe hundën, ose vetëm pjesën e përparme të fytyrës. Emri vjen nga përdorimi i tyre në Betejën e Balaclava gjatë Luftës së Krimesë, duke iu referuar një qyteti pranë SevastopolKrime.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]